| General | |
| Frequency Range | UHF:350-470MHz ; VHF: 136-174MHz |
| Channel Capacity | 256 |
| Zone Capacity | 16 |
| Operating Voltage | 7.4V |
| Battery | 2000mAh(Li-Ion) |
| Battey Life(5/5/90 Duty Cycle,High TX Power) | Analog/Digital:; 16/22hours |
| Dimensions(H×W×D) mm | 117×55×37 |
| Weight | 308g |
| Receiver | |
| Sensitivity(Analog) | 0.22μV(Typical)(12dB SIN AD); 0.22μV (12dB SIN AD); 0.4μV (20dB SIN AD) |
| Rated Audio Power Output | 0.5W |
| Transmitter | |
| RF Power Output | UHF High power:4W; UHF Low power:1W; VHF High power:5W; VHF High power:1W |
| Digital Vocoder Type | AMBE+2™ or SELP |
