| General | |
| Frequency Range | UHF:400-470MHz; VHF:136-174MHz |
| Channel Capacity | 512 |
| Zone Capacity | 32 |
| Operating Voltage | 7.4V |
| Battery | 1500mAh (Li-ion) 2000mAh (Li-ion) |
| Battey Life(5/5/90 Duty Cycle,High TX Power) | Analog/Digital: 10hours/14hours (1500mAh) 14hours/19hours (2000mAh) |
| Dimensions(H×W×D) mm | 115×54× 30 |
| Weight | 280g |
| Receiver | |
| Sensitivity(Analog) | 0.22μV(typical)(12dB SIN AD); 0.3μV (12dB SIN AD); 0.4μV (20dB SIN AD) |
| Rated Audio Power Output | 0.5W |
| Transmitter | |
| Digital Vocoder Type | AMBE+2™ or SELP |
